Trusted local news leader for Prescott area communities since 1882
Tue, May 21

Teacher of the year banquet scheduled for May 3
Yavapai County Education Foundation plans 25th annual event

In a tradition of honoring teachers for their day-in, day-out commitment and devotion to educating the next generation, the Yavapai County Education Foundation will celebrate 70 nominees and 18 finalists at its 25th annual 2019 Teacher of the Year awards banquet, scheduled for May 3 at the Prescott Resort.

From first-year to veteran teachers in district and charter schools, the foundation highlights the work of the men and women who get up early each day to provide students throughout the county with all they need to learn — from kindergarten through graduation — to be productive citizens in a global world.

There are nominees for first-year teacher, but that award recipient is not eligible for the countywide Teacher of the Year award. The Teacher of the Year is selected from among these categories: grades K-2, 3-5, 6-8, high school, and K-8 specialist.

In a rigorous process, the foundation reviews all the nomination applications, including a video of the teacher in front of students in the classroom, and from those a list of finalists emerges. The foundation then has interview teams visit each finalist, and from that process the YCEF selects a winner in each category as well as the final Teacher of the Year honoree.

Beyond plaques, trophies, and a banner for the school of the Teacher of the Year winner, each category winner and Teacher of the Year recipient receives financial awards: $5,000 to the top winner, $2,500 to the first-year award winner and $1,500 for the category winners, one of whom will be selected as the overall award recipient.

Mingus Union High School math teacher Craig Mai was named the 2018 Teacher of the Year.

The 2017 winner, Glassford Middle School language arts teacher Jessica Marks in the Humboldt Unified School District, shared how the honor changed her life. She said the award rejuvenated her confidence, reinforced her career choice, and the bonus dollars enabled the purchase of her first home.

Yavapai County Superintendent Tim Carter, who is treasurer for YCEF, said this event is a highlight for all area educators, a chance to elevate the profession and offer the community’s support and appreciation for all their teachers.

“The primary reason we do it is to honor our teachers who do such an outstanding job; to pat them on the back for their good work,” Carter said. “There are lots and lots of outstanding teachers out there.”

This year, tri-city area educators are 54 of the nominees, and 15 of the 18 finalists.

This year’s TOY category finalists are as follows:

• First year teacher: Amy Hall, first grade at Acorn Montessori Charter School-West in Prescott Valley; Sara Pareja, third grade at Del Rio Elementary in Chino Valley Unified; and Mandy Atherton, 9-12 mathematics at Prescott High School in Prescott Unified.

• K-2: Sabrina Hubbard, second grade at Territorial Early Childhood Center in Chino Valley Unified; Jennifer Shilling, second grade in Clarkdale-Jerome Elementary in Clarkdale Jerome Elementary School District; Lori Markham, first grade at Abia Judd Elementary in Prescott Unified.

• 3-5: Jocelyn Hawkins, third grade at Del Rio Elementary in Chino Valley Unified; Haylee Kile, third grade at Abia Judd Elementary in Prescott Unified; and Tabitha King, third-grade language arts at Lincoln Elementary School in Prescott Unified.

• 6-8: Sara Bowers, sixth-grade math at Dr. Daniel Bright Elementary, Cottonwood-Oak Creek Elementary School District; Katelyn Johnson, seventh- and eighth-grade English language arts, Glassford Middle School in Humboldt Unified; Alyson Anderson, seventh-grade science at Prescott Mile High Middle School in Prescott Unified.

• High school: Marc Metz, 10th-grade social studies-world history at Chino Valley High in Chino Valley Unified; Klint McKean, 12th-grade English at Mingus Union High School, Mingus Union High School District; and Jennifer Cummings, 9-12 math at Prescott High School, Prescott Unified.

• K-8th Specialist: Jessica Kissinger, K-6 environmental education and school-wide enrichment at Coyote Springs Elementary School in Humboldt Unified; Juan McDonald, 6-8 English language development, Liberty Traditional School, Humboldt Unified; Brandon Uftring, 7-8 art, Prescott Mile High Middle School, Prescott Unified.

Tickets for the banquet, which will include a cocktail reception at 5:30 p.m. and dinner at 6, are $35 per person with tables of 10 also available. The deadline to buy tickets is April 12.

For more visit www.ycefoundation.com, and to reserve tickets or a table contact Jenn Nelson at jenn.nelson@yavapai.us or call 928-442-5138.

Full list of the Yavapai County Education Foundation teachers of the year nominees:

(Category ID, First Name, Last Name, Grade Level(s), Subject(s) Area, School Name, School District/Charter)

High School, Shaun Rose - 9-12, CTE- Culinary Arts, Bagdad Middle/Senior High School, Bagdad USD #20

K-2, Lindsey Lowman - 2nd, General Education, Camp Verde Elementary School, Camp Verde USD #28

K-8 Specialist, Tammey Carter - 6-12, Inclusion Special Education , Camp Verde Middle School, Camp Verde USD #28

6-8, Lina Lett - 6th-8th, Math, Prescott Valley Charter School, Charter-Prescott Valley

6-8, Paul Montz - 5th-6th, General Education, Acorn Montessori Charter School, Charter-Prescott Valley

High School, Kristen Kauffman - 11-12, English, Tri-City College Preparatory High School, Charter- Prescott Valley

First Year, Charles Myers - 9-12, Social Studies, Arizona Agribusiness & Equine Center, Charter- Prescott Valley

First Year, Amy Hall - 1st, General Education, Acorn Montessori Charter School - West, Charter- Prescott Valley

K-2, Jennifer Turner - K, General Education, Acorn Montessori Charter School - West, Charter -Prescott Valley

K-2, Karrie Pilny - K, General Education, Prescott Valley Charter School, Charter- Prescott Valley

K-2, Karen Crownoble - 1st, General Education, American Heritage Academy- Cottonwood, Charter-Cottonwood

3-5, Jocelyn Hawkins - 3rd , General Education All Subjects, Del Rio Elementary School, Chino Valley USD #51

High School, Marc Metz - 10th, Social Studies-World History, Chino Valley High School, Chino Valley USD #51

First Year, Donna Dominguez - 2nd, General Education, Territorial Early Childhood Center, Chino Valley USD #51

First Year, Sara Pareja - 3rd, General Education, Del Rio Elementary School, Chino Valley USD #51

First Year, Nancy Davey-Braswell - 6th-8th, Title 1 Reading, Heritage Middle School, Chino Valley USD #51

First Year, Kathleen Reiman - 9-12, English, Chino Valley High School, Chino Valley USD #51

K-2, Sabrina Hubbard - 2nd, General Education, Territorial Early Childhood Center, Chino Valley USD #51

K-8 Specialist, Beth Allsup - 3-5, Extended Resource, Del Rio Elementary School, Chino Valley USD #51

K-8 Specialist, Sarah Vidas - 6-8, Title I Math, Heritage Middle School, Chino Valley USD #51

K-2, Jennifer Shilling - 2nd, General Education, Clarkdale-Jerome Elementary School, Clarkdale-Jerome ESD #3

3-5, Brenda Lewis - 4th , "ELA, Math, Science, Social Studies", Dr. Daniel Bright Elementary School, Cottonwood-Oak Creek ESD #6

3-5, Kaitlyn Propp - 4th , "ELA, Math, Science, Social Studies", Cottonwood Community School, Cottonwood-Oak Creek ESD #6

6-8, Sara Bowers - 6th , Math, Dr. Daniel Bright Elementary School, Cottonwood-Oak Creek ESD #6

6-8, Micah Swenson - 7th-8th, English Language Arts, Cottonwood Community School, Cottonwood-Oak Creek ESD #6

First Year, Elizabeth Thurner - 1st, General Education, Cottonwood Community School, Cottonwood-Oak Creek ESD #6

K-2, Cara Goff - 2nd, General Education, Dr. Daniel Bright Elementary School, Cottonwood-Oak Creek ESD #6

K-2, Natalie DeMiguel - K, General Education, Cottonwood Community School, Cottonwood-Oak Creek ESD #6

K-8 Specialist, Julie Schultz - 5-8, Special Education , Dr. Daniel Bright Elementary School, Cottonwood-Oak Creek ESD #6

K-8 Specialist, Taylor Wells - K-8, Physical Education, Cottonwood Community School, Cottonwood-Oak Creek ESD #6

3-5, Gaylee Chilicky - 5th , English Language Arts, Lake Valley Elementary School, Humboldt USD #22

3-5, Shannon Weilenmann - 4th , General Education, Acorn Montessori Charter School, Humboldt USD #22

6-8, Amy Kidd - 7th-8th, "Science, RTI, AVID", Bradshaw Mountain Middle School, Humboldt USD #22

6-8, Julie Renfroe - 6th , Math, Liberty Traditional School, Humboldt USD #22

6-8, Tammy Hewston - 6th , Math, Mountain View Elementary School, Humboldt USD #22

6-8, Katelyn Johnson - 7th-8th, English Language Arts, Glassford Hill Middle School, Humboldt USD #22

High School, Lindsey Buckle - 9-12, Mathematics, Bradshaw Mountain High School, Humboldt USD #22

First Year, Kayla Warren - 9th, Physical Education, Bradshaw Mountain High School, Humboldt USD #22

First Year, Michael Pritsos - 5th, General Education, Humboldt Elementary School, Humboldt USD #22

First Year, Heidi Owens - 1st, General Education, Mountain View Elementary School, Humboldt USD #22

First Year, Nicah Johnson - 4th, General Education, Coyote Springs Elementary School, Humboldt USD #22

K-2, Holly Quesenberry - K, General Education, Lake Valley Elementary School, Humboldt USD #22

K-2, Rachel Wylie - 1st , General Education, Humboldt Elementary School, Humboldt USD #22

K-2, Sally Stolz - K, General Education, Liberty Traditional School, Humboldt USD #22

K-8 Specialist, Lewis Hollander - K-6, Title 1 Reading Specialist, Humboldt Elementary School, Humboldt USD #22

K-8 Specialist, Courtney Krismer - K-3, Special Education, Mountain View Elementary School, Humboldt USD #22

K-8 Specialist, Paula Moreno - 7-8, Math Resource, Bradshaw Mountain Middle School, Humboldt USD #22

K-8 Specialist, Jose Rosario - 7-8, Special Education, Glassford Hill Middle School, Humboldt USD #22

K-8 Specialist, Juana McDonald - 6-8, ELD (English Language Development), Liberty Traditional School, Humboldt USD #22

K-8 Specialist, Jessica Kissinger - K-6, Environmental Education and School-Wide Enrichment, Coyote Springs Elementary School, Humboldt USD #22

High School, Klint McKean - 12th, English, Mingus Union High School, Mingus Union HSD #4

First Year, Stephanie Vocca - 11-12, English, Mingus Union High School, Mingus Union HSD #4

3-5, Roberta Runyan - 4th , English Language Arts, Taylor Hicks Elementary School, Prescott USD #1

3-5, Haylee Kile - 3rd , Math and Science, Abia Judd Elementary School, Prescott USD #1

3-5, Kimberly Kloos - 5th , Math/Science, Granite Mountain Middle School, Prescott USD #1

3-5, Tabitha King - 3rd , Language Arts, Lincoln Elementary School, Prescott USD #1

6-8, Joeli Tickner - 6th , Math and Science, Granite Mountain Middle School, Prescott USD #1

6-8, Alyson Anderson - 7th, Science, Prescott Mile High Middle School, Prescott USD #1

High School, Jennifer Cummings - 9-12, Math, Prescott High School, Prescott USD #1

First Year, Sarah Schuler - K, General Education, Taylor Hicks Elementary School, Prescott USD #1

First Year, Rylee Kulka - 5th, Language Arts and Social Studies, Granite Mountain Middle School, Prescott USD #1

First Year, Mandy Atherton - 9-12, Mathematics, Prescott High School, Prescott USD #1

First Year, Jessica Kiehl - 8th, Social Studies, Prescott Mile High Middle School, Prescott USD #1

K-2, Lori Markham - 1st, General Education, Abia Judd Elementary School, Prescott USD #1

K-2, Carrie Farnsworth - 2nd, General Education, Taylor Hicks Elementary School, Prescott USD #1

K-2, Nicole Larson - 1st, General Education, Lincoln Elementary School, Prescott USD #1

K-8 Specialist, Cassandra Delaney - 6-May, Visual Arts, Granite Mountain Middle School, Prescott USD #1

K-8 Specialist, Sarah Marshall - K-4, Special Education, Abia Judd Elementary School, Prescott USD #1

K-8 Specialist, Sandy Lutz - K-8, Music, Lincoln Elementary School, Prescott USD #1

K-8 Specialist, Brandon Uftring - 7-8, Art, Prescott Mile High Middle School, Prescott USD #1.

Contact

This Week's Circulars

To view money-saving ads...