Trusted local news leader for Prescott area communities since 1882
Sun, May 19

It's official: Study proves junk food is cheaper than real food

Hello Simply Fit readers. Does it cost more to eat a healthy diet? According to a study by The Harvard School of Public Health, the answer is yes, and the price difference is about $1.50 per day per person. This equates to about $550 per year, and over $2,200 for a family of four. I don't know about you, but I don't have that much extra cash burning a hole in my pocket.

Contact

This Week's Circulars

To view money-saving ads...