The Daily Courier Logo
Trusted local news leader for Prescott area communities since 1882
10:21 AM Wed, Nov. 14th

Local Scoreboard

FRIDAY, NOV. 9

NBA G League

Austin Spurs 99, NAZ Suns 88

Prep Football

4A State Tournament

Quarterfinals

#1 Salpointe Catholic 62, #9 Mingus 22

 

SATURDAY, NOV. 10

College Men’s Basketball

Embry-Riddle at Life Pacific, Late

College Volleyball

Cal Pac Conference Tournament

Championship

Embry-Riddle’s Eagle Gym

Prescott

#1 Embry-Riddle (#19 NAIA) 3, #3 Benedictine-Mesa 1 (25-22, 25-20, 22-25, 25-16)

College Men’s Soccer

Cal Pac Conference Tournament

Championship

El Camino Stadium

Torrance, Calif.

#2 Marymount California 4, #5 Embry-Riddle 0

College Women’s Soccer

Cal Pac Conference Tournament

Championship

Embry-Riddle’s Eagle Field

Prescott

#1 Embry-Riddle (#7 NAIA) 1, #2 UC Merced 0

Prep Cross-Country

AIA Division III State Championship

Cave Creek Golf Course

Phoenix

BOYS

Team (Top 5 & Locals Only)

1st, Page, 35 pts.; 2nd, PRESCOTT, 114; 3rd, Salpointe Catholic, 152; 4th, Tuba City, 183; 5th, Rio Rico, 236. … 16th, CHINO VALLEY, 458.

Individual (Top 10 Only)

1st, Bowen Martin, Page, 16:02.1; 2nd, Morgan Fowler, Page, 16:19.7; 3rd, Trent Holiday, Page, 16:37.6; 4th, Isaiah Honyumptewa, Chinle, 16:43.9; 5th, Aaron Simien, Tuba City, 16:52.0; 6th, Conner Dosmann, Arizona College Prep, 16:52.8; 7th, Johnathon Lane, Walden Grove, 16:53.8; 8th, Alec Almendarez, PRESCOTT, 16:55.7 [2nd Team All-State]; 9th, Lisandro McCarter, PRESCOTT, 16:56.2 [2nd Team All-State]; 10th, Abraham Valenzuela, Palo Verde Magnet, 16:59.4.     

GIRLS

Team (Top 5 Only)

1st, Salpointe Catholic, 66 pts.; 2nd, PRESCOTT, 129; 3rd, Ganado, 145; 4th, Coconino, 174; 5th, Page, 196.

Individual (Top 10 Only)

1st, Samantha Schadler, Rio Rico, 18:01.4; 2nd, Alisia Honyumptewa, Chinle, 18:33.6; 3rd, Zoey Delgado, Salpointe Catholic, 18:55.8; 4th, Brynna McQuillen, Vista Grande, 19:23.2; 5th, Woodlyn Smith, Coconino, 19:38.9; 6th, Maggie Gibbs, Cactus, 19:47.1; 7th, Makenna Bray, PRESCOTT, 20:08.1 [1st Team All-State]; 8th, Emily McMahon, PRESCOTT, 20:10.6 [2nd Team All-State]; 9th, Christina Joslin, Seton Catholic, 20:14.1; 10th, Jayla McIntosh, Ganado, 20:17.1.

 

SUNDAY, NOV. 11

College Wrestling

Mike Clock Open

Forest Grove, Ore.

#10 Embry-Riddle, TBA

 

MONDAY, NOV. 12

College Golf

Arizona Christian University Fall Invitational

Day 1

Whirlwind Golf Course

Chandler

Embry-Riddle men & women, TBA

 

TUESDAY, NOV. 13

NBA G League

Santa Cruz Warriors at NAZ Suns, 6:30 p.m.

College Golf

Arizona Christian University Fall Invitational

Day 2

Whirlwind Golf Course

Chandler

Embry-Riddle men & women, TBA

 

WEDNESDAY, NOV. 14

College Women’s Basketball

Embry-Riddle at California Institute of Technology, 8 p.m.

Prep Girls Soccer

Bradshaw Mountain at Scottsdale Prep, 4:30 p.m.

 

THURSDAY, NOV. 15

No events scheduled

 

FRIDAY, NOV. 16

NBA G League

Agua Caliente Clippers at NAZ Suns, 7 p.m.

College Men’s Basketball

College of Idaho Tournament

Boise, Idaho

Embry-Riddle vs. Multnomah, 5 p.m.

College Women’s Basketball

Corky Smith Gym

San Marcos, Calif.

Embry-Riddle at St. Katherine, 2:30 p.m.

College Cross-Country

NAIA National Championships

Cedar Rapids, Iowa

Embry-Riddle men & women, 8 a.m.

College Wrestling

Life Pacific at Embry-Riddle, 6 p.m.

Prep Boys Soccer

Bradshaw Mountain at Cactus Shadows, 5 p.m.

 

SATURDAY, NOV. 17

College Men’s Basketball

College of Idaho Tournament

Boise, Idaho

Embry-Riddle at #3 College of Idaho, 7 p.m.

College Women’s Basketball

Embry-Riddle at Pomona-Pitzer, 6 p.m.

College Wrestling

ERAU Mile High Open

Prescott

Embry-Riddle, 10 a.m.

 

SUNDAY, NOV. 18

NBA G League

NAZ Suns at Santa Cruz Warriors, 6 p.m.

 

MONDAY, NOV. 19

No events scheduled

 

TUESDAY, NOV. 20

NBA G League

Salt Lake City Stars at NAZ Suns, 6:30 p.m.

College Men’s Basketball

Embry-Riddle at Arizona Christian, 7:30 p.m.

Prep Boys Basketball

Cactus at Bradshaw Mountain, 7 p.m.

Prep Girls Basketball

Prescott at Estrella Foothills, 7 p.m.

Bradshaw Mountain at Cactus, 7 p.m.

 

WEDNESDAY, NOV. 21

Prep Boys Basketball

Panther Hoops Classic

Paradise Honors HS

Surprise

Chino Valley, TBA

 

THURSDAY, NOV. 22

No events scheduled

 

FRIDAY, NOV. 23

NBA G League

NAZ Suns at Stockton Kings, 8 p.m.

Prep Boys Basketball

Bradshaw Mountain at tournament, 9 a.m.

Prep Girls Basketball

Prescott at Scorpion Shootout, 9 a.m.

Bradshaw Mountain at Boyd Baker Tip-off Classic, 9 a.m.

 

SATURDAY, NOV. 24

NBA G League

NAZ Suns at Agua Caliente Clippers, 8 p.m.

Prep Wrestling

Yavapai County Dual Meet Championships

Embry-Riddle, Prescott

Prescott, Bradshaw Mountain, Chino Valley, 8:30 a.m.

 

SUNDAY, NOV. 25

No events scheduled

 

MONDAY, NOV. 26

No events scheduled

 

TUESDAY, NOV. 27

NBA G League

Memphis Hustle at NAZ Suns, 6:30 p.m.

Prep Boys Basketball

Arcadia at Prescott, 7 p.m.

Bradshaw Mountain at Marcos de Niza, 7 p.m.

Prep Girls Basketball

Prescott at Arcadia, 7 p.m.

Marcos de Niza at Bradshaw Mountain, 7 p.m.

Prep Girls Soccer

Bradshaw Mountain at Arcadia, 6 p.m.

 

WEDNESDAY, NOV. 28

Prep Boys Basketball

Chino Valley at Mayer, 7 p.m.

Prep Girls Basketball

Chino Valley at Mayer, 5:30 p.m.

Prep Boys Soccer

Arcadia at Bradshaw Mountain, 5 p.m.

Prep Wrestling

Chino Valley, Payson, Show Low at Prescott, 3 p.m.

Bradshaw Mountain at home, 3 p.m.

 

THURSDAY, NOV. 29

College Women’s Basketball

Embry-Riddle at Colorado College, 7 p.m.

Prep Boys Basketball

Prescott at Deer Valley, 7 p.m.

Prep Boys Soccer

Alliance Soccer Tournament

Pioneer Park, Prescott

Prescott vs. Chandler Prep, 6 p.m.

Bradshaw Mountain vs. Camelback, 6 p.m.

Prep Girls Soccer

Lee Williams at Prescott, 5 p.m.

 

FRIDAY, NOV. 30

NBA G League

NAZ Suns at Sioux Falls Skyforce, 6 p.m.

College Men’s Basketball

Westcliff at Embry-Riddle, 6 p.m.

College Women’s Basketball

Embry-Riddle at Johnson & Wales, 6 p.m.

College Wrestling

Argo Duals

Great Falls, Montana

Embry-Riddle vs. McKendree University, noon

Embry-Riddle vs. Northwest College, 1:30 p.m.

Embry-Riddle vs. Simon Fraser University, 4:30 p.m.

Prep Boys Basketball

Sedona Red Rock Classic

Sedona H.S., Sedona

Prescott vs. Tuba City, 3:45 p.m.

Prescott vs. Sedona, 8:45 p.m.

Youngker at Bradshaw Mountain, 7 p.m.

Prep Girls Basketball

Deer Valley at Prescott, 5:30 p.m.

Bradshaw Mountain at Youngker, 7 p.m.

River Valley Shootout Tournament

Mohave Valley

Chino Valley, TBA

Prep Boys Soccer

Alliance Soccer Tournament

Pioneer Park, Prescott

Prescott vs. Kofa, 2:30 p.m.

Bradshaw Mountain vs. Chandler Prep, 2:30 p.m.

Bradshaw Mountain vs. Kofa, 6:30 p.m.

Prep Wrestling

Bradshaw Mountain at Liberty Classic, 8 a.m.

Chino Valley at Wickenburg Invitational, TBA

 

SATURDAY, DEC. 1

NBA G League

NAZ Suns at Iowa Wolves, 6 p.m.

Prep Boys Basketball

Sedona Red Rock Classic

Sedona H.S., Sedona

Prescott vs. San Pasqual, 11:45 a.m.

Prep Girls Basketball

River Valley Shootout Tournament

Mohave Valley

Chino Valley, TBA

Prep Boys Soccer

Alliance Soccer Tournament

Pioneer Park, Prescott

Prescott vs. Camelback, 10 a.m.

Prescott vs. Bradshaw Mountain, 2 p.m.

Prep Wrestling

Chino Valley at Wickenburg Invitational, TBA